Kako se dijagnostikuju ravni tabani kod dece – korak po korak
Ravni tabani, ili medicinski poznati kao pes planus, česta su pojava kod dece, naročito u ranom uzrastu. Većina roditelja se zabrine kada primeti da njihovo dete nema vidljiv svod stopala ili da „hoda čudno“.
Međutim, važno je znati da je do određene dobi (najčešće do 6. godine) to potpuno normalna faza razvoja stopala.
Kod većine dece, svod se formira prirodno kako mišići jačaju i razvijaju se. Ipak, postoje slučajevi kada je potreban detaljniji pregled i moguće dalje praćenje. U ovom tekstu ćemo vas, korak po korak, provesti kroz proces kako se dijagnostikuju ravni tabani kod dece.
1. Prvi znaci koje roditelji mogu da primete

-
Peta „beži“ ka spolja (pronacija)
-
Nema vidljivog luka na unutrašnjem delu stopala
-
Dete se brzo umara ili se žali na bol u stopalima, gležnjevima ili nogama
-
Neželjeni padovi, nespretno hodanje
Međutim, važno je znati da ravna stopala ne znače uvek da postoji patološki problem. Ako dete nema bolove, može biti reč o tzv. fleksibilnim ravnim tabanima, koji ne zahtevaju nikakvo lečenje.
2. Prvi pregled kod pedijatra ili fizijatra
Kada roditelji primete neobičnosti u načinu hodanja ili postavljanju stopala, sledeći korak je odlazak kod pedijatra ili dečijeg fizijatra.
Lekar će postaviti nekoliko pitanja o razvoju deteta, porodičnoj istoriji problema sa stopalima, obući koju dete nosi i o navikama u fizičkoj aktivnosti.
Nakon toga sledi klinički pregled, gde lekar posmatra stopala u različitim pozama – dok dete stoji, sedi i hoda.
Posebno se prati kako se stopalo ponaša kada dete stoji na prstima: ako se tada formira svod stopala, reč je o fleksibilnom tipu, koji se uglavnom ne tretira.
3. Vizuelna i manuelna procena stopala

Ovaj deo pregleda omogućava lekaru da stekne uvid u statiku, funkcionalnost i eventualne deformitete stopala.
Položaj peta
Lekar prvo posmatra detetove pete dok ono stoji boso, najčešće iz zadnjeg ugla. Normalno, peta bi trebalo da bude u neutralnom položaju ili blago nagnuta ka unutra.
Kod dece sa ravnim tabanima često se primećuje tzv. valgus položaj peta, gde pete „beže“ ka spolja, što ukazuje na kolaps unutrašnjeg svoda i povećan pritisak na unutrašnju stranu stopala.
Oblik svoda stopala (medijalni longitudinalni luk)
Medijalni svod stopala je unutrašnji luk koji se proteže od pete do baze palca. Lekar procenjuje da li je svod prisutan kada dete stoji, sedi i kada je na prstima.
U zdravom, funkcionalnom stopalu, ovaj luk je jasno vidljiv ili se aktivira kada se mišići stopala kontrahuju – što je znak da su tabani fleksibilni.
Kod rigidnih ravnih tabana, luk je odsutan čak i prilikom stajanja na prstima, što je signal za dodatnu dijagnostiku.
Simetrija između leve i desne noge
Važan deo procene je upoređivanje oba stopala. Ako je deformitet prisutan samo na jednoj nozi, ili je izraženiji na jednoj strani, to može ukazivati na strukturni ili neurološki problem.
Simetrični ravni tabani su češće bezazleni i deo normalnog razvoja, dok asimetričnost traži dodatnu pažnju.
Fleksibilnost stopala
Ako se luk pojavi, to znači da su tabani fleksibilni i da je deformitet funkcionalne, a ne strukturne prirode. Još jedan test je pasivno podizanje prstiju u ležećem položaju, kako bi se videlo da li se svod formira bez opterećenja.
Otisak stopala (plantogram)
Za dodatnu ilustraciju i evidenciju, lekar može koristiti i test otiska stopala. Dete boso staje na vlažnu površinu, papir ili podlogu premazanu bojom (ili koristi digitalni skener stopala).
-
Normalan luk ostavlja otisak u obliku obrnutog slova „C“ sa jasno vidljivim lukom.
-
Ravni tabani ostavljaju širi, pun otisak bez izraženog luka.
4. Dijagnostičke metode – kada i zašto?
U većini slučajeva, klinički pregled je dovoljan. Ali ako lekar posumnja na ozbiljniji deformitet, mogu se koristiti dodatne metode:
-
Podoskopija: jednostavna metoda u kojoj dete staje na svetlosnu platformu (podoskop) koja prikazuje raspodelu pritiska i oblik stopala.
-
Plantogram (otisak stopala): koristi se za dokumentovanje oblika stopala kroz digitalnu analizu.
-
RTG snimak: koristi se samo ako postoji sumnja na rigidni oblik deformiteta, gde svod nije prisutan ni kada dete stoji na prstima, ili kada dete ima bol.
-
Analiza hoda (gait analysis): preporučuje se kod kompleksnijih slučajeva, naročito ako postoji poremećaj ravnoteže ili hronični bol.
Da li su ravni tabani uvek razlog za zabrinutost?

Odgovor zavisi od tipa ravnih tabana, prisustva simptoma i opšteg stanja deteta.
Fleksibilni (elastični) ravni tabani
Ovo je najčešći oblik i prisutan je kod većine dece u ranom uzrastu.
Karakteriše ih to što se luk stopala jasno vidi kada dete sedi, leži ili stoji na prstima, ali nestaje kada dete stane punim stopalom na pod.
Ovaj tip obično ne izaziva bol niti smetnje u hodu, i u većini slučajeva ne zahteva nikakvo lečenje. Kako dete raste, jačaju mišići i ligamenti stopala, i svod se spontano formira.
Rigidni (nepokretni) ravni tabani
Za razliku od fleksibilnih, kod ovog tipa stopalo nema izražen luk uopšte, čak ni kada se dete podiže na prste. Takođe, prate ga simptomi poput bola, ukočenosti, ograničene pokretljivosti zgloba ili promena u hodu.
Ravni tabani kao simptom drugih stanja
-
Cerebralna paraliza
-
Mišićna distrofija
-
Tarsalna koalicija (fuzija kostiju u stopalu koja ograničava pokret)
-
Hipotonija (smanjen mišićni tonus)
U ovim slučajevima, ravni tabani su sekundarni simptom koji ukazuje na potrebu za širim medicinskim ispitivanjem.
Zbog toga je važno ne postavljati zaključke samostalno na osnovu izgleda stopala, već potražiti stručno mišljenje pedijatra, fizijatra ili dečijeg ortopeda.
Tretman i dalje praćenje – Šta ako su ravni tabani patološki?
Ukoliko se nakon pregleda utvrdi da dete ima patološki ravne tabane, tj. da je u pitanju deformitet koji nije deo normalnog razvoja i koji izaziva bolove, smetnje u hodu ili druge tegobe, pristupa se individualizovanom planu tretmana.
Vežbe i fizikalna terapija
Najčešći početni korak su specifične vežbe koje jačaju mišiće stopala, potkolenice i skočnih zglobova. Terapijske vežbe mogu uključivati: hodanje po prstima i petama, hvatanje predmeta prstima stopala, istezanje Ahilove tetive i balans vežbe.
Ortopedski ulošci (ortoze)
Kod dece sa simptomatskim ravnim tabanima, lekar može preporučiti individualno izrađene ortopedske uloške koji pomažu u pravilnijem raspoređivanju opterećenja tokom hoda. Ulošci ne „ispravljaju“ tabane trajno, ali mogu značajno smanjiti nelagodnost, poboljšati stabilnost i sprečiti dalje komplikacije.
Odgovarajuća obuća
U slučajevima kada su tabani fleksibilni i bez izraženih simptoma, pojedini stručnjaci preporučuju i barefoot obuću kao način da se podstakne jačanje mišića i prirodna dinamika stopala. Kvalitetne modele ovakve obuće za decu možete pronaći na ovom sajtu.
Pročitajte i Najbolji pristupi u lečenju velikog kašlja
Hirurški zahvati – samo u izuzetnim slučajevima
Operacija se razmatra isključivo kod ozbiljnih i rigidnih deformiteta koji izazivaju hroničan bol, ograničavaju svakodnevne aktivnosti ili dovode do sekundarnih deformiteta.
Saveti za roditelje – Kako pomoći detetu kod kuće?

Evo nekoliko jednostavnih, ali korisnih saveta koje možete primeniti već danas:
Pustite dete da što češće hoda boso po neravnim i prirodnim površinama – pesak, travnjak, šljunak ili gumene podloge stimulišu mišiće stopala i podstiču prirodnu korekciju svoda.
Uključite igre koje jačaju stopala – hodanje po prstima i petama, preskakanje prepreka, hvatanje maramice nožnim prstima ili balansiranje na jednoj nozi zabavni su načini da se aktiviraju mišići.
Obratite pažnju na obuću – birajte modele koji obezbeđuju čvrstu potporu, ali su dovoljno udobni za igru i kretanje.
Ne preskačite redovne preglede – čak i kada simptomi deluju blagi ili se povremeno povlače, preporučuje se da dete bude u redovnom praćenju kod fizijatra ili ortopeda. Pravovremeno otkrivanje i tretman čini veliku razliku u razvoju.
Ravni tabani nisu razlog za paniku, već za pažnju
Ravni tabani kod dece u najvećem broju slučajeva predstavljaju normalnu i prolaznu fazu razvoja, koja se spontano koriguje kako mišići i ligamenti jačaju.
Najvažnije je da roditelji znaju: niste sami u ovom procesu. Uz podršku pedijatra, fizijatra ili dečijeg ortopeda, možete doneti informisane odluke i obezbediti svom detetu zdrav i bezbrižan razvoj.